Nie ma świadczeń wzajemnych, nie ma VAT
Jeśli nie jest możliwe powiązanie konkretnej czynności organizacji międzynarodowej z uiszczeniem na jej rzecz składki członkowskiej, to nie wystąpi import usługi.
Podmiot należący do danej organizacji międzynarodowej i opłacający składki członkowskie może nieodpłatnie uczestniczyć w organizowanych spotkaniach (konferencjach, sympozjach, spotkaniach itp.), przy czym z zasady nie można ustalić ich konkretnej liczby i częstotliwości, a opłata ta nie jest ryczałtem za udział w takich spotkaniach. Zdarza się, że członek organizacji ma prawo uczestniczyć w. takich spotkaniach i konferencjach wprawdzie odpłatnie, ale z zastosowaniem rabatów cenowych, które udzielane są tylko członkom tej organizacji. Trudno w takiej sytuacji bronić tezy, że międzynarodowa organizacja członkowska wykonuje jakieś zidentyfikowane świadczenie na rzecz swoich członków. W takiej sytuacji nie jest możliwe przyporządkowanie płaconej składce konkretnie świadczonej usługi ze strony danej organizacji. Skoro nie jest możliwe określenie, czy dana składka przypada na konkretne korzyści otrzymywane przez członków organizacji, to nie można twierdzić o świadczeniu usługi. A tylko wystąpienie świadczenia usługi powoduje powstanie obowiązku rozliczenia importu usługi z punktu widzenia przepisów ustawy o VAT. Jak stanowi bowiem art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta